Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Ujazdów

Informacje

Dodaj treść

Biegnie w kierunku Łazienek - kompleksu pałacowo-parkowego, założonego w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa zespołu pochodzi od łazienki - barokowego pawilonu mieszczącego łaźnię, wybudowanego dla marszałka S.H. Lubomirskiego.

Do 1921.07.05 taką samą nazwę nosiła dzisiejsza ul. Ludwika Nabielaka.

Ciekawostki

W 1762 na terenie stadionu stał pałac z ogrodem Kajetana Sołtyka, zaproj. prawdopodobnie przez Fontanę. Po 1815 ustawiono tu koszary rosyjskich oddziałów przybocznych Wielkiego Księcia Konstantego. Ulicę wytyczono ok. 1901 wzdłuż zespołu koszarów; po parzystej stronie zbudowano domy: kamienica nr 22 i fabryki: przedsiębiorstwo budowlane Leona Jantzena (nr 2), przedsiębiorstwo Juliana Lefasa (nr 14) i firma Zygmunta Biegerta (nr 16-20  potem rozparcelowane na warsztaty samochodowe Autocar J. Rudnickiego i firmę A. Bussela). Wprawdzie ulica kończyła się trochę przed Czerniakowską, ale do 1907 dobudowano resztę ulicy. W 1928 przeniesiono tu z Rynku Starego Miasta pomnik Syrenki. W 1930 posadzono szpalery drzew. Przed samą wojną ulica była jeszcze wybrukowana z rynsztokiem i oświetleniem gazowym, jednak w 1938 ulicę wyasfaltowano. Po wojnie, na gruzach zniszczonej zabudowy w 1944, powstały nowe budynki  resztki budynków produkcyjnych i kamienic usunięto do 1950.

Stan obecny:
 
Pętla autobusowa. Wytyczona po wojnie dla trolejbusów, dziś stoją na niej autobusy kończące bieg pod Torwarem.

Nr 1: Pływalnia CWKS Legia. Powstała w 1929-32 wg proj. Aleksandra Kodelskiego i Romulada Raksimowicza, przebudowana w 1956 wg proj. Jerzego Hryniewieckiego, Marka Leykama i Czesława Rajewskiego. Posiada wieżę do skoków do wody zaproj. przez Romualda Raksimowicza, jednak dziś budynek to ruina.

Nr 3: CWKS Legia Warszawa. Klub powstał w 1916, początkowo mając tylko sekcję piłki nożnej. Później dodano inne sekcje: tenis, boks, jeździectwo, boks, szermierka, pływanie. Po 1945 klub nazwano Centralny Wojskowy Klub Sportowy, dzięki temu zbierał najlepszych zawodników w kraju pod pozorem odbycia służby wojskowej.
Stadion. Powstał w 1929-32 wg proj. Maksymiliana Dudryka i Aleksandra Kodelskiego. Słynna Żyleta, czyli odkryta trybuna, otrzymała swą nazwę od reklamy żyletek Polsilver umieszczonych nad nią. W 2008 zaczęto modernizację stadionu. Pod koniec roku rozebrano Żyletę. 07.08.2010 odbył się na nowym stadionie pierwszy mecz otwarcia, gdzie Legia podjęła angielski Arsenal Londyn. Mecz zakończył się wynikiem 5:6 dla Arsenalu.

Nr 6a: Torwar. Powstał w 1953 wg proj. J. Brzuchowskiego i D. Brady na miejscu starych magazynów fabrycznych. Elewację ozdobiono mozaikami H. Żuławskiej. W 1967 Torwar przykryto dachem wg proj. Wiktora Humięckiego, R. Piekarskiego i W. Stockiego.
Kryty stadion Torwar II. Powstał w 1997 wg proj. Andrzeja Ryby i Tomasza Kazimierskiego.

Nr 7: Dom ZHP. Wprawdzie w 1933 konkurs na budynek wygrał Tadeusz Ptaszycki, ale ostatecznie wzniesiono go w 1936-7 wg proj. Tadeusza Kaszubskiego.

Nr 14: Kościół parafialny Matki Boskiej Częstochowskiej. Budowę zaczęto w 1916 wg proj. Hugona Kudery. Wprawdzie projekt powstał w 1912, ale Rosjanie sprzeciwiali się realizacji, więc budowę rozpoczęto dopiero w 1916. Miało się tu mieścić 7 tys. wiernych. Konsekracji dokonano w 1933, jednak budowy nie ukończono jeszcze do wojny. W 1944 kościół został częściowo zniszczony, a po wojnie została tylko zabezpieczona: w 1944 9 sztukasów zniszczyło doszczętnie kościół, w którym mieścił się szpital. Zginęło tu kilkadziesiąt osób. W 1971 fasadę rozebrano pod budowę Trasy Łazienkowskiej, choć w rezultacie trasa poszła bokiem. Dopiero w 1983 budowę ukończono wg proj. Tomasza Turczynowicza, Anny Bieleckiej i Piotra Walkowiaka. Przebudowano korpus, łącząc wszystkie elementy, dodając architekturę użytkową wzorowaną na średniowiecznej obronnej. Nad pracami czuwali Tomasz Turczynowicz, Anna Bielecka i Piotr Walkowiak. Budynek otrzymał nagrodę Krytyki Oddziału Warszawskiego SARP ‘PAW 1985.

Data nadania nazwy: koniec XIX wieku

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Komentarze




Komentarze (0)