Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Ujazdów

Informacje

Dodaj treść

Janusz Kusociński (1907-1940) - lekkoatleta. Był rodowitym warszawiakiem, jednak wychowywał się w pobliskim Ołtarzewie, gdzie jego rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo ogrodnicze. Był absolwentem prywatnej szkoły powszechnej im. Nawrockiego a następnie ukończył Państwową Szkołę Ogrodniczą, po czym rozpoczął pracę w zespole parkowym Łazienek Królewskich. Jego wielką pasją był jednak sport, a w szczególności piłka nożna i lekka atletyka. Najpierw ćwiczył w lokalnych klubach, z czasem związał się z RKS "Sarmata"a następnie KS "Warszawianka". Na X Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku zdobył złotym medal w biegu na 10000 m, zaś dwa lata później, na I Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce rozegranych w Turynie był drugi na dystansie o połowę krótszym. Swoje wspomnienia olimpijskie zawarł w tomie "Od palanta do olimpiady". W 1933 roku został studentem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach. Podczas kampanii wrześniowej nie został zmobilizowany (częste kontuzje doprowadziły do kategorii D), jednak jako ochotnik walczył w obronie Fortu Czerniaków, gdzie został ranny. Związany z Organizacją Wojskową "Wilki" pracował jako kelner w barze "Pod kogutkiem". Zdekonspirowany został aresztowany przez Gestapo, poddany bestialskim przesłuchaniom w Alei Szucha a potem osadzony w więzieniu mokotowskim. Kilka tygodni później zginął rozstrzelany w Palmirach.
Upamiętnienia:
ul. Marymoncka 34 - ściana gmachu Akademii Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - wymieniony na Tablicy Olimpijczyków (odsłonięcie - 11 IX 1992)
ul. Noakowskiego 16 - frontowa ściana budynku, gdzie mieszkał w latach 1939-1940 i gdzie został aresztowany - tablica z brązu (odsłonięcie - 24 IX 1961).
ul. Powsińska - chodnik na terenie Fortu Czerniakowskiego im. Jana Henryka Dąbrowskiego, teren walk z IX 1939 - głaz z jego nazwiskiem (odsłonięcie 24 IX 1989).
Wybrzeże Szczecińskie - ściana bramy wejściowej Stadionu Narodowego - wymieniony na tablicy z piaskowca upamiętniającej polskich olimpijczyków poległych w czasie II wojny światowej (odsłonięcie - 30 XI 1968).

Ciekawostki

Stan obecny:
Data nadania nazwy:
1957.05.28

Komentarze




Komentarze (0)