Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Szczęśliwice

Informacje

Dodaj treść

Są trzy postaci historyczne o tym imieniu.

Trojden (zm. 1282) - wielki książę litewski. W 1268 roku stanął na czele opozycji antyksiążęcej, wywołał wojnę domową i w przeciągu dwóch lat podporządkował sobie cały kraj. Chociaż przeprowadził kilka udanych dla siebie kampanii łupieżczych na Mazowszu, to ślubem swojej córki Gaudemundy Zofii z księciem mazowieckim Bolesławem I zapoczątkował politykę zbliżeniową obu narodów.

Trojden I (1284-1341) - książę czerski (1310), warszawski (1313), regent płocki (1336). Był wnukiem wspomnianego wyżej. Początkowo popierał Władysława Łokietka, jednak w 1326 roku wraz z Ziemowitem II oraz Wacławem zawarł mazowiecki układ z Krzyżakami, czym wywołał konflikt zarówno z królem, jak i z sojuszniczą mu Litwą. Pojednanie Mazowsza z Polską nastąpiło dopiero po trzynastu latach (już za rządów Kazimierza Wielkiego), kiedy to w Warszawie właśnie w 1339 roku odbył się proces polsko-krzyżacki dotyczący zagarnięcia przez zakon ziem piastowskich. W Warszawie zainicjował wzniesienie Wielkiej Wieży zamkowej a także zastąpienie drewniano-ziemnych wałów wewnętrzną dziś linią murów obronnych z wieżami oraz dwiema bramami. Zmarł prawdopodobnie w Warce, bowiem tam został pochowany.

Trojden II (1403-1427) - współrządca księstwa płockiego, rawskiego, gostynińskiego, sochaczewskiego oraz bełskiego, siostrzeniec króla Władysława Jagiełły. Być może był zwierzchnikiem Płocka, bowiem tam właśnie został pochowany.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Rakowiec. Powstawały między 1958 a końcem lat 70 XX w. wg proj. Zofii i Oskara Hansenów, Zasława Malickiego i Mariana Szymanowskiego

Nr 5b: Przedszkole nr 241.
 

Data nadania nazwy: 1921.07.05

Komentarze




Komentarze (0)