Położenie

Dzielnice
Wilanów
Osiedla
Wilanów Niski

Informacje

Dodaj treść

Maria Kazimiera de La Grange d'Arquien (1641-1716) - margrabianka francuska, królowa Polski w latach 1676-1696, żona Jana III Sobieskiego. Pochodziła z Nevers, była najmłodszą damą dworu Ludwiki Marii Gonazgi i wraz z nią przybyła do Polski w 1645 roku. Przebywała tu wówczas trzy lata a po śmierci Władysława IV Wazy wróciła do rodzinnego domu. Zapoznała się jednak z kulturą polską i dość dobrze nauczyła naszego języka. Sprowadzona z powrotem przez królową w 1653 roku, pięć lat później poślubiła wojewodę sandomierskiego Jana Sobiepana Zamoyskiego. Dość szybko owdowiała i w 1665 roku poślubiła Jana Sobieskiego, któremu urodziła trzynaścioro dzieci. Po śmierci męża i procesie majątkowym z najstarszym z synów - Jakubem - wyjechała z Polski. Najpierw mieszkała w Rzymie, ostatnie półtora roku życia spędziła w Blois. Spoczęła wraz z mężem katedrze wawelskiej w Krakowie. Była adresatką najsłynniejszych listów w dziejach polskiej epistolografii.
Do 1979.01.01 patronowała dzisiejszej ul. Jana Marcina Szancera.

Ciekawostki

Nazwana wg klucza rodziny Sobieskich i ich czynów.

Stan obecny:

Bloki osiedla Wilanów. Powstały w 1973-86 (lub później) wg proj. Zasława Malickiego, Jolanty Lipińskiej, Wacława Piziarskiego, Urszuli Tomaszewskiej-Piziarskiej i Jerzego Semeniuka. Osiedle na ok. 10.000 mieszkańców w budynkach 2- do 12-piętrowych, w dobrze rozplanowanych mieszkaniach z dużym metrażem.

Nr 1: Dom wielorodzinny. Powstał w 1995 wg proj. Zbigniewa Panka i Andrzeja Wolskiego dla spółki Arche. Złośliwi nazywali ten blok ‘memento mori, ponieważ jego okna wychodzą na cmentarz.

Nr 3: Domki szeregowe Archi. Układ domków (skośnie do Wilanowskiej) pokazuje kształt dawnej, chłopskiej działki.

Nr 5: Domki szeregowe Archi. Układ domków (skośnie do Wilanowskiej) pokazuje kształt dawnej, chłopskiej działki.

Nr 7: Domy szeregowe Wilanów III. Budynek powstał w poł. lat '90 XX w. wg proj. Jacka Wiśniewskiego. Miał to być projekt bardzo ekskluzywny i luksusowy, wnętrza zrobiono tak, aby można było dowolnie modelować wielkość i ilość pomieszczeń. Jedna z części szeregowca była główną nagrodą w teleturnieju 'Czar Par', jednak szefowie spółki trafili za kratki za machlojki i firma FRI S.A. zakończyła działalność w atmosferze skandalu pod koniec XX w.

Nr 31: w tym domu mieszkał Bohdan Władysław Czeszko (1923-1988) - pisarz, dziennikarz, autor takich powieści, jak "Pokolenie", "Tren", "Powódź".

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

Komentarze




Komentarze (0)