Położenie

Dzielnice
Wesoła
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Są dwie rodziny o tym nazwisku, zasłużone dla Warszawy.

Kociszewscy - wygasła w połowie XVII w. rodzina patrycjuszy Starej Warszawy, wymieniona przez Adama Jarzębskiego w jego "Gościńcu abo Krotkim opisaniu Warszawy...". Do jej najsłynniejszych przedstawicieli zaliczany był Jan Walenty (1598-1659) - ławnik od 1631 roku, rajca (pięć lat później), dwukrotny burmistrz miasta Stara Warszawa (1651, 1654). Podczas swojej drugiej kadencji powołał do życia straż obywatelską a w 1655 roku prowadził rozmowy ze Szwedami zajmującymi stolicę. Mieszkał przy Rynku Starego Miasta, w kamienicy nr 12 lub 16 - obie były bowiem jego własnością.

Zofia i Jan Kociszewscy - nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej nr 134 (dawniej ul. Zwoleńska 23) w czasach międzywojennych i tuż po wyzwoleniu.

Ciekawostki

Ulica powstała na terenie wsi Wiśniowa Góra. Było to osiedle rolniczo-letniskowe z pocz. XX w. Było tu sporo sadów wiśniowych, stąd nazwa. W 1946 roku mieszkało tu 336 osób a w pięć lat później teren przyłączono do Warszawy.

Stan obecny:
 

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)