Kobiałka XIX w. wieś nad rzeką Długą (Czarną) w gminie Nieporęt, licząca w 1827 roku ok.100 mieszkańców w 12 domach i 332 morgi gruntu. W 1977 roku została włączona do Warszawy i obecnie stanowi jedno z osiedli w Białołęce. Nazwa może pochodzić również od gminnej wsi Kobiele Wielkie (woj. łódzkie, powiat radomszczański - rodzinnej miejscowości Władysława Stanisława Reymonta) lub też gminnej wsi Kołbiel (woj. mazowieckie, powiat otwocki) a wówczas to owa litera "ł" - trudna bądź co bądź do wymówienia - po prostu zanikła (powinna być wówczas ul. Kołbielska)...
Stan obecny:
Bloki osiedla Kobielska. Powstały pod koniec lat 80 XX w. wg proj. Jerzego Kumelowskiego.
Nr 5: Gimnazjum nr 24 im. Aleksandra Kamińskiego.
Nr 10: Kościół pw. Nawiedzenia św. Pawła Apostoła. Powstał w 1978-85 wg proj. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, Andrzeja Miklaszewskiego i Bogdana Osińskiego, mimo, że parafia istnieje tu od 1948. Dopiero starania ks. Jana Flazińskiego i mieszkańców doprowadziły do budowy świątyni. Kościół wybudowano na planie przekręconego kwadratu tak, że wejście jest na rogu.We wnętrzu witraż z nawróceniem św. Pawła.
Nr 15: Przedszkole nr 398 Wiatraczek.
Bloki osiedla Grochów II. Powstawały pod koniec lat 40 XX w. wg proj. Jana Klewina i Zbigniewa Pawlaka.
Nr 55a: Przedszkole nr 89 Niezapominajka.
Nr 59: kamienica. Nad wejściem maleńka skrzynkowa kapliczka z figurą Matki Boskiej w niebieskim płaszczu.
Nr 88\92: Bloki Mieszkalne dla Bezdomnych. Zbudowane w 1925-32. Wewnątrz długie, ciemne korytarze i pojedyncze pokoje wzdłuż. Wspólne łazienki i toalety. Do dziś zostały tabliczki z napisami Wanna i WC.
Nr 96: Dom kolonii Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Powstał w 1938 wg proj. Mirosława Szabuniewicza i Natalii Hiszpańskiej. Mieszkania dla robotników mają po 30 i 37 m2, w większości pokój z kuchnią. Posiadają gaz i wodę. Między domami są łączniki na słupach, początkowo z pralniami i suszarniami, dziś przerobione na mieszkania.
Nr 98: Dom kolonii Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Powstał w 1938 wg proj. Mirosława Szabuniewicza i Natalii Hiszpańskiej. Mieszkania dla robotników mają po 30 i 37 m2, w większości pokój z kuchnią. Posiadają gaz i wodę. Między domami są łączniki na słupach, początkowo z pralniami i suszarniami, dziś przerobione na mieszkania.
Nr 100: Dom kolonii Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Powstał w 1938 wg proj. Mirosława Szabuniewicza i Natalii Hiszpańskiej. Mieszkania dla robotników mają po 30 i 37 m2, w większości pokój z kuchnią. Posiadają gaz i wodę. Między domami są łączniki na słupach, początkowo z pralniami i suszarniami, dziś przerobione na mieszkania.
Data nadania nazwy: