Jałta - popularny niegdyś kurort położony w południowej części Półwyspu Krymskiego (Ukraina), na brzegu Morza Czarnego. 4-11 II 1945 odbyło się tu spotkanie przywódców Wielkiej Trójki, koalicji antyhitlerowskiej, w skład której weszli Józef Stalin (ZSRR), Winston Churchill (Wielka Brytania) oraz Franklin Delano Roosevelt (USA), podczas którego zapadły postanowienia o granicach i podziale wpływów w powojennej Europie (Polska utraciła Kresy Wschodnie ale otrzymała Pomorze Zachodnie, Prusy Wschodnie i Śląsk i wraz ze wschodnią częścią Niemiec przypadła Związkowi Radzieckiemu), obciążeniu Niemiec reparacjami wojennymi a także wstępne ustalenia powstania ONZ.
Powstała w latach 70 XX w. podczas budowy osiedla z wielkiej płyty. W związku z tym, że w czasie budowy osiedla było ono najbardziej wysunięte na południe, ulicom nadano nazwy kojarzące się z ciepłymi krainami południowymi.
Stan obecny:
Nr 1,2,4,5,7,8: Bloki osiedla Stegny. Powstały w 1971-6 wg proj. Jadwigi Grębeckiej i Jana Szpakowicza. Miało tu zamieszkać ok. 30.000 osób. Domy miały być montowane z gotowych części produkowanych w miejscowej fabryce domów. Stanęło ok. 100 budynków. Wprawdzie nawet najmniejsze mieszkania mają jasne kuchnie i oddzielne WC i balkony lub loggie, ale ściany przemarzały. Obecnie elewacje ocieplono.
Nr 7: w tym domu mieszkał August Kowalczyk (15 VIII 1921 - 29 VII 2012) - aktor. Pochodził z Tarnawy Góry, w latach 1940-42 był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, skąd udało mu się zbiec. Do końca okupacji walczył w szeregach Armii Krajowej. Debiutował w 1945 roku na scenie Teatru Rapsodycznego w Krakowie, z którym związany był do 1952 roku. Wówczas to przyjechał do Warszawy i początkowo grał na scenie Teatru Ludowego a w latach 1954-1981 (z przerwą 1962-64) był aktorem Teatru Polskiego, pełniąc w latach 1968-81 obowiązki jego dyrektora artystycznego. Zagrał w takich filmach, jak "Piątka z ulicy Barskiej" (reż. A. Ford), "Rękopis znaleziony w Saragossie"(reż. W. J. Has), "Epilog norymberski" (reż. J. Antczak), "Gniazdo" (reż. J. Rybkowski), "Alchemik" (reż. J. Koprowicz) oraz w serialach "Stawka większa niż życie", Chłopi", "Wielka miłość Balzaka", "Janosik", "Znak orła", "Polskie drogi", "Układ krążenia", "Tajemnica Enigmy" czy "Kanclerz". Zmarł w Oświęcimiu (był honorowym obywatelem tego miasta).
Nr 8: Przedszkole nr 284.
Data nadania nazwy: