Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Kobiałka

Informacje

Dodaj treść

Grzymalici - rody szlacheckie pieczętujące się herbem Grzymała (rycerz w pełnym rynsztunku stojący z bramie czerwonego muru o trzech oblankowanych basztach a całość na złotym tle, zaś w klejnocie takież trzy wieże znajdują się na pawich piórach). Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od słowa "pielgrzym" i jest utworzona na jego popularnym w średniowieczu skrócie a godło miało pojawić się w Polsce wraz z legendarnymi Lechem, Czechem i Rusem (stąd owe trzy wieże). Największe znaczenie odegrali w XIV i XV w. a najsłynniejsi mężowie z nich pochodzący to niewątpliwie:

Mroczko Przecławic z Pogorzeli (zm. 1268) - wojewoda opolski, który jako pierwszy posługiwał się rodową pieczęcią.

Jarosław z Iwna (zm. po 1343) - twórca potęgi wielkopolskiej gałęzi rodu, kasztelan poznański, uczestnik bitwy pod Płowcami i procesu polsko-krzyżackiego toczącego się w Warszawie w 1339 roku.

Przecław z Gułtów (zm. po 1380) - kasztelan poznański, starosta generalny Wielkopolski, poprzez żonę skoligacony z rodem Bogoriów.

Jan Suchywilk (zm. ok. 1382) - arcybiskup gnieźnieński, właściciel wsi Kobylany oraz Dukli.

Domarat z Iwna (zm. na początku XV w.) - starosta wielkopolski, który doprowadził do wieloletniej wojny z rodem Nałęczów.

Jarosław z Iwna (1365-1423) - rycerz walczący przeciwko Saracenom, zarówno w Hiszpanii, jak i w Maroku, pierwszy Polak uczestniczący w pielgrzymce do Compostelli, zaufany dyplomata króla Władysława Jagiełły.

Domarat z Kobylan (ok. 1380-1440) - znakomity rycerz, uczestnik bitwy pod Grunwaldem, podchorągiewny ziemi krakowskiej, później kasztelan lubelski.

Herbem Grzymała pieczętowali się m.in. Czapscy, Jabłonowscy, Małachowscy, Starzyńscy.

Ciekawostki

Stan obecny:

Data nadania nazwy:
1960.05.05

Komentarze




Komentarze (0)