Piotr Gruszczyński ps. Sylwester (1894-1942) - felczer, działacz ruchu robotniczego. Z rodzinnego Bulkowa w Płockiem w wieku siedemnastu lat przyjechał do Warszawy, gdzie zaczął pracować jako fryzjer. Tuż po wybuchu I wojny, uzyskawszy uprawnienia do wykonywania zawodu felczera po ukończeniu szkoły działającej przy UW, zapisał się do PPS, z jej ramienia ukończył Szkołę Społeczno-Polityczną. Wyjechał wówczas ze stolicy na prowincję, gdzie pracował jako urzędnik. Powrócił tu wraz z założona rodziną dopiero w 1938 roku, zajmując niewielkie mieszkanie na Targówku. Podczas okupacji hitlerowskiej prowadził prywatną praktykę na Żoliborzu, gdzie równocześnie w Józefem Balcerzakiem doprowadził do powstania Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR. Redagował też jego konspiracyjne czasopisma "Do Zwycięstwa" oraz "Wieści ze Świata". Aresztowany przez gestapo w X 1941 roku wraz z 32 innymi współpracownikami, został uwięziony na Pawiaku a następnie zginął w publicznej egzekucji na Cmentarzu Bródnowskim.
Jego nazwisko od wielu lat znajduje się na listach patronów do dekomunizacji.
Stan obecny:
Bloki osiedla Służewiec. Powstawały na przeł. lat 60 i 70 XX w. wg proj. Urszuli Ciborowski, Jerzego Czyża, Jana Furmana, Andrzeja Skopińskiego, Jerzego Skrzypczaka i Tadeusza Mrówczyńskiego. Było to osiedle prototypów, ponieważ wypróbowywano tu wszystkie nowe wynalazki, krajowe i zagraniczne: bloki małe i duże, z wielkiej płyty i wylewane, wykładziny podłogowe, ogrzewania sufitowe, ścianki gipsowe i drewniane. U mieszkańców zasięgano opinii, który wynalazek się sprawdza, a który powoduje usterki i jest bezsensowny. Mimo kłopotów, jakie te eksperymenty powodowały, chętnych nie brakowało.
Nr 11: Przedszkole nr 317 Smykolandia. Powstało w 1978. Organizuje się tu zajęcia muzyczne, angielskiego, korektywę, taniec i plastykę.
Nr 12: Gimnazjum nr 6 im. Pułku AK Baszta. Powstała w 1999, od 2005 nosi dzisiejsze imię.
Data nadania nazwy: 1961.11.24