Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Szmulowizna

Informacje

Dodaj treść

Grodno - położone nad Niemnem obwodowe miasto na Białorusi, niedaleko granicy z Polską. Jego nazwa pochodzi od słowa "gród" a wzmiankowane było już w 1128 roku. Tu Kazimierz Jagiellończyk zgodził się przyjąć koronę polską od rycerstwa małopolskiego, tutaj mieszkał i zmarł jego syn, św. Kazimierz, było też ulubionym miastem króla Stefana Batorego. Tutaj też w 1793 obradował sejm rozbiorowy a 25 XI 1795 roku abdykował król Stanisław August Poniatowski. Ponownie w granicach Polski znalazło się 10 IV 1919 roku, by 22 IX 1939 roku na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow znaleźć się pod okupacja sowiecką i zostać włączonym w do sowieckiej Białorusi.a

Ciekawostki

Powstała pod koniec XIX w. Jeszcze na pocz. XX w. swoją posesję miał tu Jankiel Pasmantier, właściciel znanych w Warszawie hurtowni z galanterią, obok niego działała Wytwórnia Sport (tanie mydło do prania i toaletowe), fabryka mydła Nestor Bernarda Rojzena i chemiczne zakłady Adamczewskiego. W okresie międzywojennym ulica miała specjalność mydlarską i guzikarską. W latach 70 XX w., podczas budowy osiedla na Białostockiej, skrócono Grodzieńską na początku, stawiając tam blok. Dziś numeracja zaczyna się od nr 15 i 20.
 

Stan obecny:

Nr 15: Sklep WSS Społem. Powstał w latach 30 XX w. 06.05.1953 na sklep napadło dwóch bandytów, zabijając sprzedawczynię Irenę Rokicińską.Nr 21\29: Zakłady Chemiczne firma Adamczewski i Ska. Powstały pod koniec lat 30 XX w. Produkowano tu lampki nagrobkowe, pasta do podłóg Pyłochłon, mydło ‘z wieżą. Już w 1944 powstał tu pierwszy komitet robotniczy. Wiele lat po wojnie w fabryce wybuchł pożar, który strawił większość zabudowy. Zakłady odbudowano, w nieco jednak zmienionym kształcie. W 1997 odnowiono je dla Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Nr 51: Zakłady Chemiczne Zawadzki SA.

Nr 61\63: Oficyna.
 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)