Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Grenadier - żołnierz pieszej formacji wojskowej wywodzącej się z zachodniej Europy. Początkowo miotał granatami ręcznymi, w XVIII wieku oddziały przekształciły się w jednostki przeznaczone do ataków na bagnety. W Polsce pojawili się w XVIII w., tworząc w czasach Królestwa Kongresowego pułki i kompanie, w tym konne, przy batalionach piechoty. Podczas powstania kościuszkowskiego tak nazywano doborowe regimenty kosynierskie. Podczas II wojny światowej nazwano tak 1. Dywizję Piechoty, dziś tak określa się żołnierzy uzbrojonych w granatniki.

Ciekawostki

Powstała w XIX w. jako droga forteczna z fortu Grochów w kierunku fortu Utrata.

Stan obecny:

Bloki osiedla Grenadierów
. Powstały wg proj. Tadeusza Koźmińskiego, a kolejny etap proj. Adam Stefanowski.

U zbiegu z al. Stanów Zjednoczonych (Skwer 1. Dywizji Grenadierów Francja 1940 - przed wejściem do Blue Point) - ciosany głaz z kutym napisem ku czci grenadierów wszystkich formacji. Wolno stojący na niewielkim trawniku (odsłonięcie - lata `90 XX w.)

Nr 30: Dom Wrzesińskich. Przedwojenny dom z tabliczką z wizerunkiem Matki Boskiej. W czasie Powstania Warszawskiego tabliczka została uszkodzona na skutek wybuchu katiuszy w pobliżu. Właściciele domu prowadzili Fabrykę Wyrobów Stolarskich Edwarda Wrzesińskiego do 1952. Zakład wykonywał meble do Sejmu, wielu kościołów i teatrów.

na drzewie rosnącym przy ulicy na wysokości nr 30: maleńka kapliczka.

Nr 30 a: Medyczne Studium Zawodowe nr 4 im. prof. Edmunda Biernackiego. W tym lokalu działa od 1975 roku. Powstała w 1954 roku, początkowo jako Państwowa Szkoła Laborantów Medycznych z siedzibą przy ul. Parkowej 7.Cztery lata później została przeniesiona do budynku XXXIV LO im. Cervantesa przy ul. Zakrzewskiej 24. W 1964 roku zmieniał nazwę na Państwowa Szkoła Medyczna Techników Analityki Medycznej, Techników Elektroradiologii i Techników Fizjoterapii a osiem lat później przyjęła obecną. Patron od 1980 roku.

Nr 41: hotel robotniczy. Znajduje się w wyremontowanym w latach 2007-2008 dawnym Domu Studenckim SGGW "Sezam".

Nr 51/59: Szpital Grochowski im. dr. med. Rafała Masztaka. Otwarty w 1957 roku.

U zbiegu z al. Jerzego Waszyngtona - głaz z napisem Żołnierzom 21 pp Dzieci Warszawy, poległym we wrześniu 1939 i w czasie Powstania Warszawskiego 1944 zaprojektowany przez Stefana Putowskiego, Adama Siemaszko i Zygmunta Stępińskiego (odsłonięcie - 30 IX 1967).

Bloki osiedla Grochów I. Powstały pod koniec lat '40 XX w. wg proj. Bohdana Lewandowskiego i Macieja Szawernowskiego. Między Waszyngtona a Grochowską.

Nr 73/75: Komisariat Policji Warszawa-Praga. Wybudowany po 1956 roku, stał się docelowo siedzibą Komendy Dzielnicowej i XVII Komisariatu MO.

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)