Są dwie osoby o tym imieniu.
Julius Ernst Wilhelm Fučik (1872-1916) - czeski kompozytor, uczeń Antonina Dvoraka, twórca słynnego "Wejścia Gladiatorów", znanego tematu wykorzystywanego podczas przedstawień cyrkowych.
Julius Fučik (1903-1943) - czechosłowacki dziennikarz, działacz komunistyczny, bratanek poprzedniego. Pochodził z miejscowości Pražské Smichově. Podobno już jako nastolatek był genialnym dziennikarzem, redagującym własną gazetę i pisującym do profesjonalnej prasy. W wieku osiemnastu lat znalazł się w szeregach Komunistycznej Partii Czechosłowacji a w latach 1934-36 z jej ramienia przebywał w ZSRR, gdzie redagował kolejne pismo. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w podziemiu, gdzie redagował czasopisma lewicowe. W 1942 roku za swoją działalność został aresztowany przez gestapo. Co do powodów tego wydarzenia, historycy maja różne zdania - jedni opowiadają się za jego poglądami, które nie odpowiadały hitlerowcom, inni za jego tajną współpracą z gestapo i usunięciem go jako niewygodnego konfidenta. Prawdopodobnie ta druga opinia jest bliższa prawdy, bowiem podczas pobytu w więzieniu na Pankracu napisał "Reportaż spod Szubienicy", w którym oskarżył hitlerowców o zbrodnie na czeskich patriotach. Zginął zamordowany przez Niemców.
Wokół nazwy ulicy od wielu lat toczy się spór - część mieszkańców optuje za pierwszym patronem i nie chce zmiany. Inni przekonują, że domy powinny być włączone do przebiegającej nieopodal ulicy Sopockiej.
Stan obecny:
Data nadania nazwy: 1960.03.31. 2010.07.15 to właśnie ul. Sopocka została przyłączona a za patrona jednogłośnie uznano kompozytora.