Ciepła

Położenie

Dzielnice
Wola
Osiedla
Mirów

Informacje

Dodaj treść

Nazwa ulicy z założenia miała ją zapewne charakteryzować.

Ciekawostki

Pod koniec XVII wieku stanowiła granicę między jurydykami Wielopole i Grzybów.

Stan obecny:

Nr 3: Kamienica. Powstała w latach 80 XIX wieku. Według tradycji urodził się tu ks. Ignacy Skorupka. Mówi o tym tablica na murze.
Kapliczka. Umieszczona w podwórzu w czasie II wojny.

Nr 10: Kamienica. W latach 1943-44 mieszkał w niej Marek Hłasko (1931-1969) - pisarz. Spłonęła w czasie Powstania Warszawskiego.

Osiedle Za Żelazną Bramą. Powstało w 1965-72 wg proj. Jerzego Czyża, Jana Furmana, Jerzego Józefowicza i Andrzeja Skopińskiego. Po wygraniu konkursu na osiedle w 1961, zdecydowano zagęścić nieco zabudowę i prace rozpoczęto w 1965. Zastosowano nową metodę o nazwie Stolica, polegającą na wlewaniu betonu w szalunki, a po zastygnięciu wznoszono je wyżej, wylewając kolejne ściany. Robotnicy pracowali na 3 zmiany, zimą sprowadzano lokomotywy, które dogrzewały instalacje i pozwalały pracować bez ustanku. Wreszcie, w 19 blokach 16-piętrowych i kilku 10-piętrowych zamieszkało ok. 25000 osób. Zrezygnowano z budowy pawilonów handlowych.
Większość mieszkań, poza M5 ma ciemne kuchnie, ściany przemarzały i przeciekały. C.O. zostało spaprane od projektu aż po wykonanie i nie działało, przez co administracja musiała wydawać lokatorom piecyki elektryczne. Były ciągle problemy z wodą w ogóle, nie tylko z ciepłą, a kanalizacja zamiast spływać do kolektorów, często wylewała nieczystości przez muszle na mieszkania. Po ok. 15 latach większość usterek usunięto, ściany ocieplono i otynkowano, wszystko ogromnym kosztem. Na przeł. lat 80 i 90 XX w. bloki te zwane były Chinatown, ponieważ mieszkania wynajmowali najczęściej Azjaci, handlujący na bazarach i stadionie.

Data nadania nazwy: rok 1770.

Komentarze



Komentarze (0)