Bukowińska

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Ksawerów

Informacje

Dodaj treść

Bukowina - nazwa kilkudziesięciu obiektów geograficznych w Europie (historyczna kraina położona między Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem) i w samej Polsce (pięć wsi, osada, leśniczówka, rzeka, struga, dwa potoki, pięć szczytów i wzniesienie górskie).

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 20: domek.

Nr 24: willa Pawiówka. Powstał w poł. XIX w. wg proj. Franciszka Lanciego. Pawie do posiadłości wprowadził ogrodnik Smolarek przed wojną, choć sam mieszkał tu aż do śmierci pod koniec lat 60 XX w. Znany był również z przedwojennej hodowli róż i bzu.

Nr 24a: budynek Pod Orłem. Powstał w 1997 wg proj. pracowni Majewski Wyszyński Hermanowicz. Był to pierwszy w Warszawie apartamentowiec aż takich rozmiarów i jako jeden z pierwszych miał swojego portiera.
Orzeł na kolumnie. Kolumna stała tu, w szczerym polu, już na przeł. XVIII i XIX w. Prawdopodobnie wiąże się ona z powrotem wojsk Napoleona spod Moskwy i powstaniem styczniowym. Imitację orła napoleońskiego dostawiono w latach 60 XX w. W latach 70 przeprowadzono renowację, ale na tyle nieudolnie, że szybko zaczęła się rozsypywać. W 1998 kolumna została zrekonstruowana i postawiona przed budynkiem.

Nr 26: siedziba Korpusu Pokoju.
Dzwon Pokoju. Dzwon jest darem od Hiroszimy i Nagasaki dla Warszawy w 1989. Zgodnie z tradycją, dzwon odzywa się co roku w czasie powakacyjnej sesji ONZ. Ma to być symbol uczczenia Światowego Dnia Pokoju 19.10.2000. Podobne dzwony są w powyższych japońskich miastach. W nocy z 3 na 4.12.2002 dzwon został skradziony i została sama altanka.
Bloki osiedla Skocznia. Powstały w drugiej poł. lat 60 XX w. wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego. Są to bloki 18-piętrowe i 10-piętrowe.

Nr 26a: blok osiedla Skocznia.

Nr 28: kamienica. W bramie przyścienna kapliczka z figurą Matki Boskiej.
 

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)