Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Nowa Praga

Informacje

Dodaj treść

Eugen Berthold Friedrich Brecht (1898-1956) - dramaturg i pisarz niemiecki. Pochodził z Augsburga, debiutował jako piętnastolatek. Początkowo był recenzentem sztuk teatralnych, popularność zdobył w 1928 roku po wystawieniu w Berlinie "Opery za 3 grosze". Po dojściu Hitlera do władzy przemierzył bez mała pół świata, by uciec przed politycznymi prześladowaniami. Mieszkał w Danii, Finlandii i USA a po wojnie - podejrzany o działalność komunistyczną i w związku z tym wezwany przez Komisję Kongresu USA ds. działalności antyamerykańskiej - powrócił do Europy i zamieszkał w Zurychu. W 1949 roku zamieszkał w utworzonym właśnie NRD, gdzie założył Teatr Berliner Ensemble. Był autorem ponad trzydziestu spektakli o tematyce antywojennej, m.in. "Strach i nędza Trzeciej Rzeszy", "Matka Courage i jej dzieci" czy "Kariera Artura Ui". Zmarł na atak serca w Berlinie.

Spoczywa:
Dorotheenfriedhof w Berlinie.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Praga II. Powstały wg proj. Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Na 50 hektarach chciano postawić praski MDM dla ponad 20.000 osób. Założenie było takie, że osiedle miało być narodowe i socjalistyczne i architekci zinterpretowali je w ten sposób.
 

Data nadania nazwy: 1957.05.28 - obowiązywała wówczas pisownia "Bertolda Brechta". W dniu 2005.01.27 poprawiono ją na "Bertolta Brechta".

KomentarzeKomentarze (0)