Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Szmulowizna

Informacje

Dodaj treść

Białystok miasto na prawach powiatu, stolica województwa podlaskiego, administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum regionu. Położone nad Białą, na Wysoczyźnie Białostockiej, posiada prawa miejskie od 1749 r.

Ciekawostki

Podczas zaborów ulica nazywała się Objazdowa, prowadziła do wsi Targówek. Białostocką był krótki odcinek między Radzymińską i Nową. W XIX w. nazywała się Władysławowską. Na pocz. XX w. ulica zabudowana była bocznicami i rampami kolejowymi. W 1910 ulice przedłużono do Targowej. Dopiero w latach 20, na skutek wiadomości o zniesieniu terenów kolejowych i połączeniu ulic z Nową Pragą, zapanowało duże zainteresowanie parcelami przy ulicy.

Stan obecny:

Nr 4: Kamienica Cymermanów. Powstała w 1910-3. W latach 20 przebudowano budynek dla szkoły, może wg planów H. J. Gaya. Mieściła się tu III Miejska Szkoła Rękodzielnicza (żeńska), działająca w czasie wojny, a po wojnie Państwowa Szkoła Zawodowa Specjalna. Uczono tu krawiectwa i bieliźniarstwa. W 1993 kamienicę odrestaurowano.

Nr 5, 7, 9, 11: Bloki osiedla Białostocka. Powstały w latach 1982-6 w. wg proj. Włodzimierza Jastrzębskiego. Bloki od 9 do 12 pięter zamieszkuje ok. 3.000 osób.
Głaz. Upamiętnia 06.08.1944, kiedy to żołnierze z 1681 plutonu 6-XXVI obwodu AK Praga młodzieżowej grupy Orlęta ponieśli śmierć w walce z hitlerowcami.
Na tyłach bloku nr 7: kapliczka maryjna.

Nr 22: Kamienica firmy Krzysztof Brun i Syn. Firma powstała pod koniec XVIII w., zajmowała się branżą metalową. Miała sklep na Bielańskiej, salon w hotelu Bristol. Wytwarzała maszyny do pisania Remington i aparaty do kopiowania Mimeograph. Budynek zbudowano w 1913-6 dla firmy. W 2002 firmę reaktywowano i kamienica powróciła do właścicieli. Mieszczą się tu galerie i studia. W sieni napis Spółka Akcyjna Handlu Towarami Żelaznymi Krzysztof Brun i Syn 1793.

Nr 26\34: Fabryka Oczyszczania Spirytusu. W okresie 1770-1889 stały tu rogatki ząbkowskie. Fabryka powstała w 1897 na ich miejscu dla Rektyfikacji Warszawskiej. Złoty okres fabryka przeżywała w roku 1915, mając oddziały w Lipawie i Odessie. W 1919 fabrykę przejął Państwowy Monopol Spirytusowy. W czasie I wojny światowej fabryka zapaliła się i żeby uniknąć większych zniszczeń, dyrekcja spuściła spirytus rynsztokiem do Wisły. Okoliczni mieszkańcy biegali z butelkami i wiadrami i wybierali spirytus na użytek własny. Dziś mieści się tu Wytwórnia Wódek Koneser, oprócz tego galerie i studia.

Nr 42: Fabryka Narzędzi Chirurgicznych Alfonsa Manna.

Nr 48: budynek Kolonii Białostockiej. Powstał w 2001 roku, liczy trzy piętra.

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)