Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Stara Ochota

Informacje

Dodaj treść

Bar - miasto na Ukrainie, w obwodzie Winnickim, położone nad rzeką Rów (Podole). Było miejscem zawiązania 29 II 1768 Konfederacji - zbrojnego związku szlachty polskiej występującego w obronie wiary katolickiej i niepodległości, przeciwko Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 2: Przedszkole nr 221.

Nr 4: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Franciszka Toporskiego. Początkowo działał tu Zakład Wychowawczy księży Orionistów, powstały z fundacji ks. Franciszka Toporskiego w 1905. Wychowankowie uczyli się tu zawodu piekarza, ślusarza i krawca. W czasie okupacji stacjonował tu oddział zaopatrzenia dywizji pancerno-spadochronowej Herman Goering. Po wojnie umieszczono tu Państwowy Zakład Wychowawczy. Ok. 1970 zakład zmodernizowano.

Nr 8: Kamienica Jakuba Ziemnickiego.

Nr 16\20: Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. św. Anny.

Studnia oligoceńska.

Nr 28\30: Zjednoczone Zakłady Elektronicznej Aparatury Pomiarowej "Meratronik". Wcześniej budynki zajmował Oddział Zakładów Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych. W 1954 r. utworzono Zakłady Wytwórcze Elektronowych Przyrządów Pomiarowych, które zajmowały się produkcją prostych przyrządów: autotransformatorów, oporników dekadowych, mostków, woltomierzy lampowych. W 1958 r. zmieniono nazwę na Zakłady Wytwórcze Elektronowych Przyrządów Pomiarowych "ELPO". W 1964 utworzono Zjednoczenie Przemysłu Automatyki i Aparatury pomiarowej "MERA" i otwarto filię w Nasielsku. W 1969 zakład został przejęty przez ZZEAP Technicznej Spółdzielni Pracy "Energia". W 1972r. zmieniono nazwę na Zjednoczone Zakłady Elektronicznej Aparatury Pomiarowej "Mera-Elpo". W 1973 ponownie zmieniono nazwę na Zjednoczone Zakłady Elektronicznej Aparatury Pomiarowej "Meratronik". W 1977 utworzono Centrum Naukowo-Produkcyjnego Technik Komputerowych i Pomiarów w Warszawie w skład którego wchodzi ZZEAP "Meratronik". W 1981 utworzono przedsiębiorstwo pod nazwą Zakład Elektronicznej Aparatury Pomiarowej "MERATRONIK" w Warszawie. Zakład zamknięto w 1996.
 

Fabryka Czekolady Plutos. Powstała w 1925. Przed wojną był to jeden z największych zakładów na Ochocie, zatrudniający 430 pracowników.

Nr 31: Przedsiębiorstwo Doświadczalne Przemysłu Farmaceutycznego POLFA.

Nr 32: Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Leopolda Staffa. Szkoła powstała w 1956 dla SP i LO 48.
 

Data nadania nazwy: rok 1919.

KomentarzeKomentarze (0)