Położenie

Dzielnice
Wola
Osiedla
Mirów

Informacje

Dodaj treść

Ulica powstała na obszarze po osuszonych bagnach.

Ciekawostki

Powstała z części starego traktu Ujazdów Grzybów. Dzisiejszą nazwę otrzymała w 1770. W XIX w. była jedną z ważniejszych ulic w mieście, zabudowaną ładnymi, klasycystycznymi kamienicami. Mieścił się tu bazar mięsny Ulrycha i bazar starzyzny, zwany Pociejów. W parterach domów działały brudne sklepiki z żelastwem , starym szkłem i małymi antykami. Poddasza zajęte były na składy mebli, do których wabili klientelę młodzi Żydzi, wypatrujący z bramy klientów. Choć meble były zazwyczaj tandetne, można było natknąć się na prawdziwe antyki. Na pocz. XX w. stała się żydowską ulicą handlową, bardzo ruchliwą i zatłoczoną. 13.11.1904 miała tu miejsce pacyfikacja demonstracji PPS przeciw mobilizacji na wojnę japońską. W wyniku interwencji żandarmerii konnej zginęło 10 demonstrantów, 43 zostało rannych. Ponad 600 osób trafiło na Pawiak i do Cytadeli. W 1944 zniszczono 2 kamienice, w 1945 rozebrano 5 kolejnych, w 1960 skrócono ulicę do Zielnej (zlikwidowano odcinek do Świętokrzyskiej), a w 1965 zabudowano ulicę gomułkowskimi blokami, tak, że dzisiejsza ulica biegnie pod kątem 45 stopni względem oryginału. Przed budową osiedla ulica wróciła do swojej handlowej przeszłości, mieściły się tu warsztaciki i kramy, najczęściej nocą powstawały nowe budy handlowe, zwane szumnie pawilonami, które przysparzały sporo kłopotów urbanistom, planującym odbudowę Śródmieścia.
 

Stan obecny:

Nr 3: Blok osiedla Grzybów. Powstał ok. 1965 wg proj. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Pierwotnie miał to być hotel robotniczy, ale przekwalifikowano go. W tym domu mieszkał profesor Tadeusz Witold Gumułka (1910-1989) - chemik, wieloletni dyrektor Instytutu Przemysłu Organicznego, konsultant naukowy PAN, autor ponad 30 patentów i wielu prac naukowych.

Nr 5: Blok osiedla Grzybów. Powstał ok. 1965 wg proj. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Pierwotnie miał to być hotel robotniczy, ale przekwalifikowano go.

Nr 7: Blok osiedla Grzybów. Powstał ok. 1965 wg proj. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Pierwotnie miał to być hotel robotniczy, ale przekwalifikowano go.

Data nadania nazwy: ok. 1770 roku

Komentarze




Komentarze (0)