Baczyńskiego Krzysztofa Kamila

Informacje

Dodaj treść

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) - żołnierz i poeta, ukrywający się m.in. pod pseudonimem "Jan Bugaj". Był rodowitym warszawiakiem - przyszedł na świat w domu przy ul. Bagatela 10, przez wiele lat mieszkał zaś przy ul. Hołówki 3. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zdał maturę w gimnazjum im. Stefana Batorego, chciał zdawać na Akademię Sztuk Pięknych. W 1943 roku wstąpił na tajny Uniwersytet Warszawski (komplety polonistyki). Służył już wówczas w szeregach Harcerskich Grup Szturmowych (które stały się później batalionem Armii Krajowej Zośka), dowodząc sekcją nastoletnich żołnierzy. Z tego też powodu ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agrykola. Poległ 04 VIII w Pałacu Blanka, walcząc o Plac Teatralny - został trafiony w głowę z niemieckiego działka ostrzeliwującego okna z ulicy Focha. Poprzedniego dnia dowodził posterunkiem obserwacyjnym na wieży zegarowej ratusza. W swym dorobku literackim miał ok. 500 wierszy, 20 opowiadań i próby prozatorskie.

Spoczywa:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera Batalionu powstańczego AK Parasol (22 A), rząd II, miejsce 12. Grób wspólny z żoną Barbarą.
Upamiętnienia:
ul. Bagatela 10 - tablica z brązu na ścianie w bramie budynku (wmurowana w 1981 roku, trzynaście lat później przeniesiona na frontową ścianę domu).
ul. Hołówki 3 - tablica na filarze bramy domu (odsłonięcie - 4 VIII 1999).
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 - gmachu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego - tablica pamiątkowa.
ul. Senatorska 14 - tablica z piaskowca na frontowej ścianie budynku gdzie poległ (wmurowana w latach 50-tych XX wieku).

Ciekawostki

Stan obecny:

Osiedle Nowy Świat. Powstało w 1949-56 wg proj. Zygmunta Stępińskiego w ramach odbudowy Nowego Światu, na miejscu oficyn kamienic tejże ulicy.
 

Data nadania nazwy: 1960.03.31

Komentarze




Komentarze (0)