Położenie

Dzielnice
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Antek Rozpylacz wł. Antoni Szczęsny Godlewski (1923-1944) - żołnierz. Był rodowitym warszawiakiem (jego ojciec, mający gruzińskie korzenie, był w latach 1934-37 wicewojewodą warszawskim), jednak jako dziecko znalazł się wraz z rodzicami w Nowogródku, gdzie uczył się w Szkole Powszechnej Sióstr Nazaretanek. Po objęciu funkcji przez ojca został uczniem Gimnazjum mazowieckiego a następnie Gimnazjum Wojciecha Górskiego. Jako czternastolatek został odesłany do najlepszego wówczas w Polsce Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie pod Przemyślem. Po jego ukończeniu - konspiracyjnie - studiował na Politechnice Warszawskiej. Podczas okupacji hitlerowskiej był żołnierzem Korpusu Bezpieczeństwa "Sokół" w szeregach AK. W trakcie Powstania Warszawskiego chronił żołnierzy budujących wykop-przejście przecinające Al. Jerozolimskie (swój pseudonim wziął od potocznej nazwy pistoletu maszynowego, którym się znakomicie posługiwał). Zginął - w jednej z wersji - w nocy z 7/8 VIII podczas wymiany ognia przy barze Żywiec a u zbiegu Alej z Marszałkowską. Inne źródła podają, że poległ 8 VIII ok. godz. 16 w trakcie wsparcia udzielanego żołnierzom Batalionu "Bełt" u zbiegu ul. Brackiej i Al. Jerozolimskich 23 (dziś 29).
 
Spoczywa:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera 17 A, rząd I, miejsce 15, dokąd 1 VIII 1945 roku ekshumowano jego ciało z tymczasowej mogiły przy ul. Brackiej 5..
 
Upamiętnienia: Al. Jerozolimskie 11/19 - tablica pamiątkowa z granitu na frontowej ścianie budynku z błędną informacją, iż był studentem medycyny (odsłonięcie 8 VIII 1985, po trwających 19 lat staraniach).
ul. Bracka 5 - ocalały napis wykonany przez jego matkę, zabezpieczony szybą a także symboliczny szaniec z granitowej kostki (odsłonięcie - 8 VIII 1992)

Ciekawostki

Stan obecny:
 
Bloki osiedla Sowińskiego. Powstały w 1958-66 wg proj. Aleksandra Kirowa i Lecha Zaborskiego. Zastosowano tu początkowo tzw. ‘płynną tapetę’, która nie chciała się trzymać na ścianach i odpadała płatami. Trzeba było tynkować budynki od nowa.
 
Data nadania nazwy: 1961.11.24

KomentarzeKomentarze (0)