Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Ujazdów

Informacje

Dodaj treść

29 listopada 1830 - data wybuchu powstania listopadowego.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 3b: Koszary Pułku Huzarów. Powstały w 1824 dla rosyjskich kirasjerów, huzarów i ułanów, które stanowiły gwardię przyboczną księcia Konstantego. W 1831 na tym miejscu postawiono drewniane koszary husarskie, wzmacniając siłę carskiego wojska i je skanalizowano. Ich autorem mógł być ppłk inż. Wilhelm Minter. W 1893 zbudowano tu pawilony murowane. Po odzyskaniu niepodległości stacjonował tu Oddział Przyboczny Prezydenta RP, a potem od 1923 1. Dywizjon Artylerii Konnej im. gen. Bema, przeniesiony z Góry Kalwarii. Do dziś stacjonuje tu wojsko. 
Tablica ku pamięci Piłsudskiego. W 1933 umieszczono na ścianie tablicę z podobizną marszałka i 2 dodatkowe z nazwami miejscowości, gdzie walczył DAK 1. Po wojnie pomnik rozebrano, ale oddane na złom tablice zabrano ze składnicy i zakopano w Karczewie i odkopano w 1989 i umieszczono w Muzeum WP.
Pomnik gen. Józefa Bema. Pomnik ku czci generała wojsk polskich, węgierskich i tureckich, jeden z bohaterów powstania listopadowego. Popiersie z brązu wykonał w 1924 Bohdan Święcicki z inicjatywy 1. Pułku Artylerii Konnej.

Nr 5: Koszary Pułku Huzarów Grodzieńskich. Powstały ok. 1900 roku. Budynek był opuszczony, ale w trakcie wpisywania do Rejestru Zabytków. Pomimo to jego mury zostały zburzone w nocy 21/22 X 2011 przez dewelopera. Natychmiastowe wstrzymanie prac nic nie dało, zniszczenia były zbyt duże i budynku nie uda się już uratować.

Nr 18a: Blok SMB Nasza Chata. Powstał w 2000-2 wg proj. Krystyny i Krzysztofa Tryboń i Jarosława Lebiedzińskiego, Iwony Szatkowskiej i Roberta Ogrodnika. 11 mieszkań, 5 lokali użytkowych.
Bruk. Wzdłuż ogrodzenia Łazienek biegnie uliczka, brukowana kamieniami polnymi.

Data nadania nazwy: 1921.07.05

Komentarze




Komentarze (0)