Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Stara Ochota

Informacje

Dodaj treść

Zygmunt Gloger herbu Prus II (1845-1910) - historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca. Przyszedł na świat we wsi Tybory-Kamianka, leżącej niedaleko Wysokiej Mazowieckiej. Jako czternastolatek wyprowadził się wraz z rodzicami do Jeżowa pod Tykocinem, gdzie jego ojciec nabył majątek i odrestaurował znajdujący się tam XVIII-wieczny dwór. Jego zainteresowania kształtowali głównie bywalcy domu - Julian Bartoszewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Wincenty Pol i Oskar Kolberg. Wraz z ojcem zbierał też wiele "rzeczy starożytnych" znajdujących się w okolicy, szkicował też zabytki starej architektury. Dość szybko wyjechał jednak do Warszawy, gdzie w 1867 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji Szkoły Głównej a już rok później rozpoczął studia historyczno-archeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W każdym miejscu, w którym przebywał spisywał lokalne pieśni, zadebiutował również jako... dziennikarz, bowiem jego etnograficzne artykuły pojawiły się w gazetach. Od 1870 roku był członkiem Komisji Historycznej przy Towarzystwie Naukowym Krakowskim. W 1869 roku ukazała się jego pierwsza książka - "Obchody weselne", później zaś m.in. "Pieśni ludu", "Księga rzeczy polskich", "Rok polski w życiu, tradycji i pieśni". Zawsze traktował etnografię jako naukę pomocniczą historii, dlatego też odbył wiele wędrówek po ziemiach Polski oraz Litwy. Dziełem jego życia była niewątpliwie "Encyklopedia staropolska ilustrowana", wydana w latach 1900-1903. W 1906 roku powrócił do Warszawy, gdzie zmarł w wyniku gangreny.

Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski, kwatera 52, rząd II, miejsce 1. nagrobek zaprojektował Bartłomiej Mazurek, plakieta autorstwa Czesława Majewskiego.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 1: Dom. Wyróżnia się wieżą narożną i dekoracjami art deco. W 1939 roku pracownię miał tu Antoni Dygat. Dziś mieści się tu redakcja miesięcznika Drwal

Nr 2: Dom mieszkalny (drugi adres Wawelska 76). Powstał wg proj. Brunona Zborowskiego. Mieszkał tu przed wojną architekt Stanisław Szcześniak (zginął zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu), nadworny projektant Banku Polskiego.

Nr 3: Blok Spółdzielczego Stowarzyszenia Nasz Kąt. Powstał w 1927. Na frontonie znajduje się niewielka kapliczka.

Nr 6: Blok spółdzielni Skarbowiec. Powstał w 1933, po zniszczeniach wojennych odbudowany przez inż. Stanisława Dziurzynskiego. Nad wejściem znajduje się niewielka kapliczka.

Data nadania nazwy: 1923.12.06

KomentarzeKomentarze (0)