Żółkowscy - rodzina znanych aktorów warszawskich.
Fortunat Alojzy Gonzaga (1777-1822) - pochodził ze szlacheckiej rodziny osiadłej w okolicach Nowogródka, kształcił w Krzemieńcu, przerywając naukę by wziąć udział w insurekcji kościuszkowskiej. Porzucił praktykę adwokacką i w 1797 roku przyjechał do Warszawy, gdzie związał się d trupą teatralną kierowaną przez Agnieszkę Truskolaską a później przez Wojciecha Bogusławskiego. Debiutował prawdopodobnie w 1798 roku, specjalizując się w repertuarze współczesnym (komedie Aleksandra Fredry i Franciszka Zabłockiego) ale także chętnie występując w sztukach Williama Szekspira i Moliera. Oprócz gry na scenie zajmował się również pracą literacką - w swym dorobku miał ponad 70 utworów scenicznych, zarówno własnego autorstwa jak i liczne adaptacje sceniczne. Napisał tez libretto do opery "Szarlatanka" (muzyka autorstwa Karola Kurpińskiego). Był redaktorem satyrycznych czasopism "Momus" oraz "Pot-pouri". Zmarł w Warszawie po długiej chorobie, jednak występując na scenie prawie do ostatniej chwili.
Maria Ludwika de domo Ebel (1790-1853) - druga żona Fortunata, aktorka Teatru Narodowego pochodząca prawdopodobnie ze Szczecina. Występowała w bardzo szerokim repertuarze, odnajdując się zarówno w repertuarze tragicznym (Gertruda w "Hamlecie" W. Szekspira), jak i komediowym (Aniela w "Damach i huzarach" A. Fredry).
Alojzy Gonzaga Fortunat Jazon (1814-1889) - syn wymienionych wyżej, rodowity warszawiak. Kształcił się w szkole pijarów na Żoliborzu, dla aktorstwa porzucił planowane studia medyczne. Kształcił się w zakresie muzyki pod kierunkiem Karola Kurpińskiego, w 1832 roku został przyjęty do chóru Opery Warszawskiej a rok później został etatowym aktorem w Warszawskich Teatrach Rządowych. Specjalizował się w rolach komediowych (głównie sztuki Aleksandra Fredry, sporadycznie Williama Szekspira czy Moliera), grał głównie w teatrze "Rozmaitości". Podczas półwiecza na scenie robił dokładne notatki z każdego przedstawienia. Nie opuszczał stolicy ze względu na nękający go artretyzm. Zmarł w rodzinnym mieście prawdopodobnie na zawał serca.
Nepomucena po mężu Kostecka (1807-1847) - siostra Alojzego, słuchaczka Szkoły Dramatycznej, aktorka Teatru Rozmaitości, znakomita odtwórczyni komediowych ról w sztukach Aleksandra Fredry.
Lucjan (1817-1837) - brat Alojzego, aktor trup objazdowych.
Alojza po mężu Ostrowska (1850-1921) - córka Alojzego, aktorka rzadko występująca na scenie, specjalizująca się w sztukach współczesnych (m.in. Gabrieli Zapolskiej). Popełniła samobójstwo niedługo po samobójstwie swojego syna.
Spoczywają:
Fortunat i Alojzy - Cmentarz Powązkowski, kwatera 13, rząd I, miejsce 2\3.
Maria Ludwika - Cmentarz Ewangelicko-Augsburskim (luterańskim), aleja C miejsce 18.
Stan obecny:
Data nadania nazwy: 1926.09.27