Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Stara Praga

Informacje

Dodaj treść

Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna, nie wiadomo bowiem, czy pochodzi od nazwy Wrzesiny (nazwa dwóch polskich wsi: woj. lubuskie, powiat żagański, gmina Brzeźnica oraz woj. łódzkie, powiat łaski, gmina Sędziejowice) czy Września (nazwa trzech miejscowości w Polsce: miasta powiatowego w woj. wielkopolskim, położonego nad rzeką Wrześnicą, założonego w 1256 roku, z prawami miejskimi od 1375 roku a także dwóch wsi: woj. mazowieckie, powiat sierpecki, gmina Rościszewo i woj. świętokrzyskie, powiat jędrzejowski, gmina Wodzisław).

Ciekawostki

Przed I wojną światową nosiła nazwę Kościelna. Mieściła się tu skrzynka pocztowa i kantor telegrafu, a ulica była wybrukowana. 
 

Stan obecny:
Ruiny rzeźni. Po stronie parzystej, obok parkingu, stoją resztki rzeźni przy nie istniejącej już ulicy Szawelskiej. Powstała w 1899, gdzie dokonywano uboju wołów. Pracowali tu głównie Żydzi, przewijało się przez Szlachtuz ok. 1500 sztuk bydła dziennie, głównie z Wołynia. W latach międzywojennych rzeźnię rozbudowano i unowocześniono: drewniane stragany zastąpiono betonową halą. Głównymi handlarzami byli tu Gersztenzang, Frydman, Cybula i Wajnman, Grynberg i Bursztyn. Na przełomie 1944-5 z powodu ostrzału niemieckiego rzeźnia mocno ucierpiała, zginęło tu również 2 pracowników wodociągów, pilnujących studni głębinowej, która nawet po wojnie stanowiła główne źródło wody pitnej dla Pragi. Rzeźnia działała do lat 70 XX w, stopniowo rozbierana.
 

Data nadania nazwy: prawdopodobnie rok 1919.

Komentarze




Komentarze (0)