Stefana Bobrowskiego

Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Stefan Bobrowski (1840 lub 1841 - 1863) - działacz niepodległościowy. Pochodził ze szlacheckiej rodziny osiadłej w Terechowej na Ukrainie, jego siostra Ewelina była matką Józefa Conrada Korzeniowskiego. Podczas studiów na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Petersburgu zapoznał się z polskimi opozycjonistami (m.in. Zygmuntem Sierakowskim), szybko włączając się w działalność konspiracyjną. Przebywając w Kijowie założył w Ławrze Pieczerskiej tajną drukarnię, po jej odkryciu - ścigany przez władze carskie - początkowo ukrywał się w Rumunii, by na przełomie 1862 i 1863 roku znaleźć się w Warszawie, gdzie został członkiem kierownictwa Komitetu Centralnego Narodowego. Mianowany naczelnikiem miasta Warszawy, stał się niekwestionowanym przywódcą powstania styczniowego, za wybuchem którego głosował. Zainicjował symbole powstańcze - Orła, Pogoń i Archanioła, będące godłami Polski, Litwy i Ukrainy, dążył również do porwania wielkiego księcia Konstantego. Przeciwny dyktaturze powstańczej, po jej objęciu - w wyniku plotki - przez Mariana Langiewicza, wdał się w Lesie Łaszczyńskim pod Rawiczem w pojedynek z jej inspiratorem, hr. Adamem Grabowskim, w wyniku którego zginął.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Szosa Krakowska. Powstały w latach 1957-67 wg proj. Bohdana Pniewskiego, Leszka Kołacza i Witolda Parczewskiego. Przeznaczone dla 40.000 mieszkańców, chodziło o wrażenie wjazdu do wielkiego miasta od strony Krakowa.

Nr 5: Przedszkole nr 225.

Nr 8: w tym domu mieszkał Marek Zdzisław Domański (1921-2002) - literat, dramatopisarz, autor takich powieści, jak "Dom nad jeziorem", "Klipsy z niebieskich migdałów" czy "Porządek rzeczy" oraz wielu sztuk teatralnych (m.in. "Kobieta w trudnej sytuacji", "Ktoś nowy", "Bankiet'), tłumaczonych na kilkanaście języków obcych, łącznie ponad 100 premier w kraju i za granicą.

Data nadania nazwy: 1959.03.25.

Komentarze




Komentarze (0)