Położenie

Dzielnice
Żoliborz
Osiedla
Sady Żoliborskie

Informacje

Dodaj treść

Sady Żoliborskie - osiedle w dzisiejszej dzielnicy Żoliborz, powstałe w latach 1958-73. Zabudowa powstała na miejscu sadów, pozostałych po działającej tutaj w XIX w. Szkole Wiejskiej. Do dziś można tu znaleźć wiele drzew owocowych.
 

Ciekawostki

W XVI wieku istniała tu wieś Buraków, własność Baltazara Smosarskiego, nadwornego lekarza króla Zygmunta Augusta. W latach 1824-30 mieściła się tu Szkoła Weterynaryjna, 1857-68 Szkoła Wiejska. Mieszkańcy znajdowali zatrudnienie w cegielni, nieopodal której stały 2 karczmy. Wieś włączono do Warszawy w 1916. 
 
Stan obecny:
  
Osiedle bloków Sady Żoliborskie. Zbudowane w latach 1960-73 wg proj. Haliny Skibniewskiej, uważane za jedno z najładniejszych w Polsce Ludowej. Stanęły tu 24 bloki, które przyjeżdżały oglądać wycieczki i delegacje z całego kraju.
Nr 11: w tym domu mieszkał Wiesław Górnicki (1931-1996) - reportażysta (""Giaur wśród Jankesów"", ""Podróż po garść ryżu""), felietonista ""Dookoła świata"", ""Kultury"", ""Dialogu"" a także ""NIE"", pisarz (sensacyjna powieść ""Czas nietoperza"" wydana pod pseudonimem Robert F. Stratton) i działacz polityczny (najbliższy współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego, autor większości jego przemówień, rzecznik rządu XII 1981 - II 1982).
 
 Nr 13: w tym domu mieszkali Kazimierz Dziewanowski (1930-1998) i jego żona Honorata Dziewanowska (zm. 2005). Ona była redaktorem książek, ona zaś pisarzem, podróżnikiem, dziennikarzem, dyplomatą. Pisywał do ""Życia Warszawy"", ""Nowych Książek"" i ""Literatury"", w 1981 roku został zastępcą redaktora naczelnego ""Tygodnika Solidarność"". W latach 1990-93 był ambasadorem Polski w USA, po powrocie do kraju aż do śmierci współpracował jako komentator z dziennikiem ""Rzeczpospolita"". W swym dorobku miał kilkanaście książek, głównie reportażowych (""Archanioły i szakale"", ""Mój kolega czarownik"", ""Kairskie ABC"", ""Biblia i karabin"") oraz tomy esejów i publicystyki (""Brzemię białego człowieka"", ""O kulawym diable i jego kulawym dziele"", ""Złom żelazny, śmiech pokoleń"", ""Paradoks niewoli"", ""Polityka w sercu Europy"").
 
Data nadania nazwy: ok. 1965 roku
 

Komentarze



Komentarze (0)