Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Stara Ochota

Informacje

Dodaj treść

Ludwik Pasteur (1822-1895) - francuski chemik, twórca mikrobiologii, wynalazca szczepionki przeciw wściekliźnie, wąglikowi oraz cholerze. Pochodził z Dole we wschodniej Francji. Studiował w Paryżu, w 1849 roku został wykładowcą na uniwersytecie w Strasburgu a po siedmiu latach przeniósł się na uniwersytet w Lille, gdzie zajął się procesami fermentacji mleka i alkoholu. W 1857 roku powrócił do Paryża, zostając rektorem tutejszego uniwersytetu. Przez ponad trzydzieści lat kontynuował swoje badania, opracował też metodę konserwacji żywności obróbką termiczną. W wyniku swoich prac obalił teorię samorództwa drobnoustrojów, odkrywając zarazem zjawisko beztlenowości. Opracował podstawowe zasady antyseptyki chirurgicznej. Od 1888 roku kierował paryskim instytutem naukowym swojego imienia. Zmarł w podparyskiej miejscowości Saint-Cloud.
 
 Spoczywa:
 Początkowo pochowany został w Katedrze Notre-Dame w Paryżu. Dziś jego szczątki znajdują się w kaplicy Instytutu Pasteura w Paryżu.

Ciekawostki

W połowie XIX w. powstało tu osiedle Kolonia Ochota, przy karczmie o tej samej nazwie.
Stan obecny:
Bloki osiedla Grójecka. Powstały w 1956-9 wg proj. Zygmunta Lewańskiego i Aleksandra Markiewicza. Powstało dla ok. 2.500 osób.
Nr 3: budynek Instytu Biologii, powstały w latach 1951-52 wg projektu Romualda Gutta.

Nr 10: Studnia oligoceńska.
Data nadania nazwy: 1922.12.07

KomentarzeKomentarze (0)