Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Stara Praga

Informacje

Dodaj treść

Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna, nie wiadomo bowiem, czy pochodzi od nazwy Markowa (wieś gminna w woj. podkarpackim, powiat łańcucki) czy Markowo (nazwa sześciu miejscowości w Polsce: trzech wsi - woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Włocławek; woj. podlaskie, powiat bielski, gmina Brańsk oraz woj. warmińsko-mazurskie, powiat ostródzki, gmina Morąg - dwóch osad - woj. kujawsko-pomorskie, powiat inowrocławski, gmina Gniewkowo oraz woj. wielkopolskie, powiat gostyński, gmina Gostyń - i osady leśnej w woj. warmińsko-mazurskim, powiat gołdapski, gmina Dubeninki). Jest też zapewne błędna gramatycznie (powinna być Marecka), gdyż utarło się, że pochodzi od podwarszawskiego miasta Marki (powiat wołomiński)

Ciekawostki

Powstała na terenach XIX-wiecznej Kolonii Pasztejnej, gdzie znajdowały się dwa wiatraki należące do młynarza Szmula Pasztejna. Wytyczona ok. 1910, wcześniej była to dróżka wzdłuż nasypu kolejowego. Zabudowana była wtedy dość luźno drewnianymi domkami. Co piątek handlowano tu sianem i słomą, a jesienią zwożono tu tuczne gęsi spod Łomży na żydowskie święta.

 

Stan obecny:

Nr 6: Wieżowiec. Liczy 11 kondygnacji naziemnych, powstał w 1969 roku wg projektu Jana Kalinowskiego.

Nr 15: przed wojną prawdopodobnie istniała tu cukiernia S. Dmochowskiego.
Nr 18a: Fabryka Oczyszczania Spirytusu. W okresie 1770-1889 stały tu rogatki ząbkowskie. Fabryka powstała w 1897-9 na ich miejscu dla Rektyfikacji Warszawskiej. Złoty okres fabryka przeżywała w roku 1915, mając oddziały w Lipawie i Odessie. W 1919 fabrykę przejął Państwowy Monopol Spirytusowy. W czasie I wojny światowej fabryka zapaliła się i żeby uniknąć większych zniszczeń, dyrekcja spuściła spirytus rynsztokiem do Wisły. Okoliczni mieszkańcy biegali z butelkami i wiadrami i wybierali spirytus na użytek własny. Dziś mieści się tu Wytwórnia Wódek Koneser, oprócz tego galerie i studia. 
Dom służbowy wytwórni wódek. Powstał ok. 1900 dla pracowników, w 1924 został przejęty przez Mennicę.
~ Mennica Państwowa. 14.04.1924 prezydent Wojciechowski otworzył tu przeniesioną z Bielańskiej mennicę. Do II wojny wybito tu 1,3 miliarda sztuk monet. W czasie okupacji Niemcy przejęli budynek i bili tu monety okupacyjne. Tajna komórka AK produkowała tu fałszywe pieczęcie niemieckie i części do karabinów. W czasie powstania budynek wysadzono w powietrze. W 1946 wznowiono produkcję, ale 5 lat później przeniesiono mennicę na Żelazną.
Nr 22: Przed wojną mieścił się tu sklep kolonialny braci Orlikowskich.
Nr 37: Zameczek. Kamienica przedwojenna z basztami.
Nr 39: Kamienica. Przedwojenna. Później, w latach późnego PRL mieściła się tu restauracja Dunajcowa.
Nr 39a: Kamienica. Przedwojenna.

róg z ul. Ząbkowską: Drewniana kapliczka z metalowym krzyżem. Stoi prawdopodobnie w miejscu historycznych Rogatek Ząbkowskich, istniejących w latach 1770-1889.
 

Data nadania nazwy:
2000.03.20 jej fragmentowi dochodzącemu do ul. Brzeskiej nadano imię Bronisława Wieczorkiewicza.

Komentarze




Komentarze (0)