Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Stara Praga

Informacje

Dodaj treść

Tu czekały stada krów na swą kolejkę w rzeźni.

Ciekawostki

Pierwsza ulica Krowia, mniej więcej w tym miejscu, była już w 1790. W czasie budowy fortów napoleońskich w 1808-11 ulica przestała istnieć, dopiero w 1870 przeprowadzonouliczkę między Brukową (Okrzei) a Moskiewską (Zamoyskiego). Obecnie jest to mała uliczka, która kończy się rozległym placem, na którym istniał do czasów okupacji jeden z największych targów w Warszawie. Handlowano tu bydłem rzeźnym.
 

Stan obecny:

Wał biegnący wzdłuż działek to stary nasyp kolejki Jabłonna Karczew.
Pomnik Żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Wzniesiony na miejscu siedziby Towarzystwa Przyjaciół Pragi, które powstało 11.05.1915. Sam pomnik odsłonięto 17.01.1985, a zaprojektował go A. Kasten. Przedstawia żołnierza z ręką wyciągniętą ku lewobrzeżnej Warszawie. Otoczeniem zajął się B. Chyliński.
Nr 6\8: Budynki dawnej Fabryki Wyrobów Metalowych Leona Zagórnego i Józefa Ogórkiewicza. Powstały w 1903 dla zakładów założonych w 1882. Z tyłu mieści się oficyna z warsztatami, kotłownia i resztki komina. W 1911 pracowało tu do 140 robotników. W 1929 właścicielami byli inż. Kazimierz Dobrowolski i F. Huskowski, którzy zaczęli tu produkcję galanterii metalowej. Przed II wojną firma nazywała się Zakłady Metalurgiczno-Mechaniczne SBS. Obiekt wpisany został do rejestru zabytków (choć wg niektórych urzędników - nie). Mimo wielu obietnic zachowania pamiątek (np. wkomponowania czterech zewnętrznych ścian w nowy budynek), po kilku podpaleniach, budynek (a właściwie ocalały szkielet) został zrównany z ziemią w połowie 2012 roku. Na jego miejscu ma powstać dom mieszkalny (sześć kondygnacji + dwie kondygnacje podziemnego garażu).

Data nadania nazwy: wytyczona w 1770 roku, nazwana w 1888 roku

Komentarze




Komentarze (0)