Kalisz - powiatowe miasto w woj. wielkopolskim, położone w głębokiej dolinie rzeki Prosny. Jest historyczną stolicą Wielkopolski, z prawami miejskimi nadanymi w drugiej połowie XIII w. Ulica ta prowadziła prosto w kierunku Kalisza.
Taką samą nazwę noszą również dwie wsie (woj. mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Regimin oraz woj. pomorskie, powiat kościerski, gmina Dziemiany).
Do 1954.04.12 taką nazwę nosiła dzisiejsza ul. Notecka.
Powstała z terenowej drogi prowadzącej do Kalisza. Ok. 1860, między Kaliską a Niemcewicza działała ostatnia cegielnia na Ochocie.
Stan obecny:
Nr 1: dom Pracowników Fabryki Monopolu Tytoniowego. Powstał na miejscu dawnej KARCZMY OCHOTA dla pracowników powstałej tu w 1919 fabryki tytoniu. Przed wojną pracowało tu 546 osób i był to bodaj największy zakład na Ochocie. W 1944 toczyły się tu zacięte walki między oddziałami RONA, wspieranymi ogniem z dworca Zachodniego, a powstańcami, broniącymi fabryki tytoniowej.
~Fabryka Wyrobów Tytoniowych Państwowego Monopolu Tytoniowego. Założona w 1919, zatrudniała 546 pracowników.
Nr 3: kamienica Abrama Wermusa.
Nr 5: kamienica. W podwórzu wolno stojąca, oszklona kapliczka z figurą Matki Boskiej.
Nr 9: kamienica Ludwika Nasierowskiego. Powstała w 1937 dla właściciela firmy farmaceutycznej, L.N. Kamienica jest jednym z najlepszych przykładów funkcjonalizmu w Warszawie. Na furtce nadal widnieje nazwisko pierwszego właściciela, a nad parterem widnieje sentencja łacińska autorstwa Seneki: Dla dusz szlachetnych trud jest pokrzepieniem.
~Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne L. Nasierowskiego. Założone w 1925, zatrudniały 139 pracowników.
Nr 13: kamienica. Powstała w 1936 wg proj. Edwarda Hersteina. Do 1944 mieszkał tu Juliusz Kaden-Bandrowski, poeta i piłsudczyk.
Nr 17: kamienica. Powstała w latach 1931 i 1936. W podwórzu kapliczka. W czasie okupacji hitlerowskiej w mieszkaniu porucznika Z. Żółtowskiego mieściło się archiwum i magazyn broni, które trzeba było natychmiast ewakuować po jego aresztowaniu. W mieszkaniu Walterów za to przebywało ciągle co najmniej kilkanaście osób zagrożonych (np. późniejszy pianista Andrzej Czajkowski). W latach 1947-1951 mieszkał tu Tadeusz Borowski (1922-1951) - poeta i pisarz, o czym przypomina tablica pamiątkowa umieszczona nad wejściem.
Nr 20: kamienica. Mieszkał tu profesor Zbigniew Ryszard Grabowski (ur. 1927) - chemik, specjalista w zakresie fotochemii, luminescencji, kinetyki chemicznej oraz spektroskopii.
~ Nr 63: Fabryka Wyrobów z Marmuru Sztucznego Sokołowski i Szczepański. Założona w 1911 zatrudniała 15-20 robotników, 15% produkcji na rynek rosyjski.
Data nadania nazwy: początek XX w.