Juliana Ursyna Niemcewicza

Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Stara Ochota

Informacje

Dodaj treść

Julian Ursyn Niemcewicz (1757-1841) - powieściopisarz, poeta i dramaturg. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W Warszawie ukończył Korpus Kadetów. Podróżował po Europie. Brał udział w tworzeniu projektu Konstytucji 3 Maja. Był sekretarzem Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji. Podczas bitwy pod Maciejowicami wzięty do niewoli i więziony w Petersburgu. W 1796 roku wyjechał wraz z Kościuszką do Stanów Zjednoczonych, a po 11 latach wrócił do kraju. Był członkiem i późniejszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po wybuchu powstania listopadowego wyjechał do Londynu. Później przebywał w Paryżu, gdzie był m.in. prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Historycznego. Jego młodzieńcza twórczość miała charakter historyczno-polityczny. Zalicza się do niej tragedie: „Władysław pod Warną”, „Kazimierz Wielki” oraz komedię „Powrót posła”. Dwa najważniejsze dzieła to niewątpliwie: poemat „Puławy”, a także cykl pieśni historyczno-patriotycznych „Śpiewy historyczne”, niezwykle popularny w XIX wieku. Każdy okres swojego życia opisał w formie pamiętników, wiele z nich wydano dopiero w XX wieku. 

Ciekawostki

Ulica pierwotnie była częścią alei Wolskiej, drogi królewskiej z zamku ujazdowskiego w kierunku Woli. W 1845 przecięły ją tory kolei wiedeńskiej, a w 1885 odcięta od Nowowiejskiej Filtrami. Ok. 1860, między Kaliską a Niemcewicza działała ostatnia cegielnia na Ochocie. Do 1919 nazywała się Drogą Królewską, następnie otrzymała dzisiejszą nazwę. Od 1925 zabudowywana kamienicami, dwa lata później na odcinku Tarczyńska – Szczęśliwicka biegły już tory EKD kolejki grójeckiej. Równolegle biegły tu tory zwykłej kolejki, bocznicy na lotnisko na Polu Mokotowskim. Tory zlikwidowano w 1935, wraz z przeniesieniem lotniska na Okęcie. W czasie wojny częściowo zniszczona, w latach ’50 zabudowana domami mieszkalnymi.
Stan obecny:
Nr 5a: Kamienica. Wpisana do rejestru zabytków.
Nr 7\9: Bloki mieszkaniowe ZUS. Powstały w latach ’30 XX w. W czasie powstania budynek miał stanowić punkt koncentracji sił powstańczych, ale szybko żołnierze musieli wycofać się na redutę wawelską i siły III Rejonu zostały rozbite. Mieszkała tu Iga Maria Elżbieta Cembrzyńska (ur. 1939) - aktorka filmowa (m.in. "Gwiezdny pył") i teatralna (np. Jenny w "Operze za trzy grosze"), piosenkarka (np. "Tico Tico").
~ Nr 9: w starej kamienicy w 1945 odbyło się pierwsze zebranie komitetu dzielnicowego PPS Ochota im. Andrzeja Struga. Mieszkające tu małżeństwo Ryglów bardzo aktywnie pomagało ludności żydowskiej podczas okupacji.
Osiedle Aleje Jerozolimskie Zachodnie. Powstało w 1962-7 wg proj. Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza. Bloki ustawiono w ten sposób, aby wjeżdżający do Warszawy widzieli tylko zwartą ścianę. Bloki są długie 4-piętrowe lub 7-mio do 13-piętrowych punktowców. Przy samych al. Jerozolimskich.
Nr 24: mieszkał tu Stanisław Dryl (1922-1995) - profesor protistolog-etolog,   szeroko znany ze swych badań nad zachowaniem się,  pobudliwością i  elektrofizjologią orzęsków, a zwłaszcza  pantofelków. Jego sąsiadką była profesor Maria Janion (ur. 1926) - historyk i krytyk literatury, wybitna znawczyni romantyzmu, pracownik PAN, członek PAU, autorka licznych publikacji książkowych, m.in. "Wampir. Biografia symboliczna", "Niesamowita Słowiańszczyzna", "Bohater - Spisek - Śmierć. Wykłady żydowskie", "Kobiety i duch inności", "Wobec zła".
Data nadania nazwy: 1921.07.05

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Komentarze



Komentarze (0)