Są dwie postaci o tym imieniu.
Jakub Jasiński (1761-1794) jakobin, poeta, bohater powstania kościuszkowskiego. Pochodził z podpyzdrzańskiego Węglewa, jednak jako dwunastolatek przybył do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Rycerskiej, uzyskując po jej ukończeniu w 1783 roku stopień podbrygadiera. Był przywódcą sprzysiężenia w Wielkim Księstwie Litewskim w 1792 roku. Podczas insurekcji mianowany przez Tadeusza Kościuszkę generałem lejtnantem, początkowo walczył na froncie nadnarwiańskim, później znalazł się w Warszawie, gdzie 4 XI dowodził północna linia frontu ciągnącą się od Wisły do wydm rozdzielających dzisiejszą Białołękę od Targówka. Poległ w okolicach Bródna. Jako poetę pamiętamy go dziś przede wszystkim z wiersza "Jaś i Zosia" ze sławnym cytatem "Chciało się Zosi jagódek" oraz z utworu "Na wzrost Warszawy".
Upamiętnienia:
pl. Bankowy 3 - siedziba Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie w 1794 roku obradował Klub Jakobinów - wzmiankowany natablicy z piaskowca (odsłonięcie - 28 II 1952).
Jakub Jasiński (1791-1855) - naczelny lekarz Warszawy, ordynator szpitala św. Łazarza a potem szpitala Ujazdowskiego. Wsławił się podczas czterech epidemii cholery nękających miasto po upadku powstania listopadowego. Za swoje zasługi został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski, kwatera 8 rząd III, miejsce 22.
Początkowo nosiła nazwę Michałowska, ale w związku z rozbudową szpitala praskiego nieco zmieniła bieg, a w latach 20 XX w. otrzymała dzisiejszą nazwę.
Stan obecny:
Nr 4: Kamienice Polskich Zakładów Chemicznych NITRAT. Powstały w 1936-7 wg proj. Jerzego Wierzbickiego. Jest to zespół 3 budynków, pierwszy od frontu, drugi to poprzeczna oficyna, trzeci ma adres Kłopotowskiego 7. Ta kamienica oblicowana jest klinkierem i posiada 2 garaże.
Data nadania nazwy: 1921.07.05