Jan Cybis (1897-1972) - malarz, krytyk sztuki, publicysta. Pochodził z podopolskiego Wróblina. Początkowo zamierzał być prawnikiem, jednak już po roku nauki znalazł się w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu a później w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Fascynował go kubizm i folklor góralski, co pokazał w takich obrazach z tamtego okresu, jak "Madonna" czy "Kompozycja". W 1923 roku wyjechał do Paryża, gdzie został członkiem - założycielem "Komitetu Paryskiego" zwanego popularnie kapistami. Tam też zapoznał się z postimpresjonizmem, pod wpływem którego powstał m.in. "Pejzaż z Collioure". Do kraju wrócił po ośmiu latach i niedługo potem zaprezentował się podczas pierwszej indywidualnej wystawy. Był artystą wszechstronnym - uprawiał rysunek, akwarelę, olej i gwasz a najbliższe mu tematy to przede wszystkim pejzaże ("Poranek w Starym Sączu") i martwe natury ("Martwa natura z butelką w plecionce"). Po wojnie zamieszkał w Warszawie - początkowo na Saskiej Kępie, przy ul. Walecznych 28 a w 1957 roku przeprowadził się na ul. Karową 14/16. Zaangażował się tu w organizację Akademii Sztuk Pięknych, gdzie do końca życia wykładał malarstwo, ponadto był przez pewien czas kustoszem w Muzeum Narodowym. Aż do śmierci prowadził dzienniki, opublikowane pod tytułem "Notatki malarskie". Zmarł w Warszawie.
Spoczywa:
Cmentarz Wojskowym na Powązkach, kwatera 33A, rząd I, miejsce 10.
Upamiętnienia:
ul. Karowej 14/16 - dom, w którym mieszkał od 1957 roku - tablica.
ul. Walecznych 28 - dom, w którym mieszkał do 1957 roku - tablica (odsłonięcie w latach `90 XX wieku).
Stan obecny:
Nr 1: Szkoła Podstawowa nr 313. Powstała w 1979 jako filia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8. Dyrektorem została Hanna Łukaszyk. Dzieci początkowo uczyły się na Puszczyka i na Koncertowej, a sekretariat mieścił się w piwnicy pobliskiego bloku. Wreszcie w 1980 rozpoczęto tu edukację. Od 1983 szkoła została samodzielną jednostką.
Przedszkole nr 55.
Nr 2,3,4,5,6,8,9,12-28: Bloki osiedla Ursynów Północny. Zaczęły powstawać od 1975 wg proj. Marka Budzyńskiego. Pomysł na zabudowanie terenu powstał już w latach 60 XX w. Rozpisano konkurs i nagrodzono dwie prace: warszawską Stefana Putowskiego i krakowską Witolda Cenckiewicza. Obie poddano analizie i wyznaczono dyrektywy dla całego założenia urbanistycznego. Konkurs na projekt zabudowy Ursynowa Północnego wygrał Ludwik Borawski, ale zmarł on szybko i realizację otrzymał Budzyński. W 1976 wprowadzali się tu pierwsi mieszkańcy. Brakowało szkół i przychodni, aptek, ale stawiano Ursynów za wzorcowy projekt. Ekipy nie wyrabiały, więc ściągano kolejne z Pruszkowa, Legionowa, Siedlec, Gorzowa i Stargardu Szczecińskiego, co potęgowało chaos i bałagan i niektóre gotowe domy czekały miesiącami na podłączenie. Budowa ciągnęła się latami.
Data nadania nazwy: 1975.11.24