Floriańska

Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Stara Praga

Informacje

Dodaj treść

Biegnie do katedry św. Floriana.

Ciekawostki

Wyznaczona ok. 1864 pod nazwą Konstantynowska. Zabudowania ulicy tworzyły głównie baraki Towarzystwa Kuchni Ruchomej. W 1916 nadano jej dzisiejszą nazwę. Po wojnie, w związku z działaniem urzędu pod nrem 10, działała tu nieformalna giełda samochodowa.
 

Stan obecny:

Nr 2: Biuro Techniczno-Handlowe Ciepłownictwa.

Nr 3: Katedra św. Floriana. Powstała w 1888-1904 wg proj. Józefa Piusa Dziekońskiego z fundacji hr. Augustyny Potockiej. Zbudowana została w stylu gotyku mazowieckiego. Był to manifest przeciw cerkwi św. Magdaleny po drugiej stronie ulicy. W latach 30 XX w. 75-metrowe wieże trzeba było obniżyć, gdyż groziły zawaleniem. W 1944 dwukrotnie wysadzona w powietrze. Po wojnie odbudowana, w tym celu otwarto specjalną cegielnię, która produkowała identyczne cegły. W 1998, w 350. rocznicę uzyskania przez Pragę praw miejskich umieszczono na kościele herb Pragi.
Dom parafialny. Dwupiętrowy pałacyk, służący dziś Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Nr 6: Kamienica Vis a Vis. Blok powstał w 2005, mieści mieszkania, apartamenty, biura.

Nr 8: Kamienica Brzozowskiego. Czteropiętrowa, powstała w 1911-2.

Nr 10: Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Powstał w 1930 dla wojskowego Zarządu Miejskiego, kierowanego przez gen. Edwarda Szpakowskiego. Po wojnie umieszczono tu urzędy, biura i organizacje.

Nr 10a: Oficyna. Mieści się w podwórzu. Ceglana.

Nr 12: Blok mieszkalny. Czteropiętrowy. Powstał na miejscu kamienicy, w której rodzina Leończyków prowadziła kawiarnię i zakład pogrzebowy, a na piętrze mieściły się lecznica Floriańska i zakład fotograficzny Epoka. Kamienica została zniszczona w czasie II wojny.

Nr 14: Blok mieszkalny. Dziesięciopiętrowy i siedmiopiętrowy.

Pawilon. Mieści się tu Bar mleczny Rusałka.

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)