Książki z serii Wiedźmin, czyli wizytówka polskiej literatury

Artykuł

Saga o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego to bezapelacyjnie jedno z najważniejszych dzieł literatury fantasy. Seria opowiadań "Ostatnie życzenie” i "Miecz przeznaczenia” dały początek niezwykłej historii Geralta z Rivii, a pięciotomowa saga stała się kontynuacją tych wątków. Geralt, czyli wiedźmin ze Szkoły Wilka, to postać nie tylko kochana przez czytelników, ale i symbol całego uniwersum i wspaniały dowód siły polskiej literatury fantastycznej.

Wiedźmin – książki, które zmieniły oblicze fantastyki

Geralt z Rivii to wiedźmin, a więc zawodowy łowca potworów. Dzięki surowemu treningowi, Próbie Traw i naukom w wiedźmińskich szkołach zyskuje on naprawdę niezwykłe zdolności: nadludzki refleks, siłę oraz zdolność posługiwania się znakami magicznymi. W swoim arsenale zawsze nosi dwa miecze – stalowy na ludzi i srebrny na potwory. Towarzyszy mu Ciri, czyli tajemnicza dziewczynka Starej Krwi, która jest bardzo istotną postacią całej sagi. Ich wspólne przygody rozgrywają się w świecie pełnym konfliktów, gdzie ludzkie problemy, a zwłaszcza wojny czy głód, przeplatają się z emocjonującą walką z potworami będącymi pozostałościami Koniunkcji Sfer. Jeśli lubisz wciągające powieści fantasy, to książki o wiedźminie będą idealnym wyborem dla Ciebie. 

Książki o wiedźminie – najważniejsze informacje

Saga o Wiedźminie początkowo miała nosić tytuł "Krew elfów”, aczkolwiek ostatecznie nazwano ją "Wiedźmin”. Dzięki niezwykle barwnej narracji i wyjątkowym bohaterom wspomniana seria zdobyła międzynarodową sławę. Sapkowski stworzył bardzo ciekawe uniwersum, które można porównać z dziełami George’a R.R. Martina czy J.R.R. Tolkiena. Popularność “Wiedźmina” sięga daleko poza literaturę, gdyż powstały trzy nagradzane gry komputerowe stworzone przez CD Projekt oraz serial produkcji Netflix, który zyskał rozgłos na całym globie. przyczyniły się do spopularyzowania dzieła Sapkowskiego na cały świat.

Dla nowych czytelników bardzo ważna jest na pewno odpowiednia kolejność zapoznawania się z poszczególnymi tomami. Na początek warto przeczytać opowiadania "Ostatnie życzenie” i "Miecz przeznaczenia”, które wprowadzają w świat Geralta. W dalszej kolejności należy sięgnąć po pięcioksiąg: "Krew elfów”, "Czas pogardy”, "Chrzest ognia”, "Wieża jaskółki” oraz "Pani Jeziora”. Uzupełnieniem tej historii jest "Sezon burz”, będący prequelem, którego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z opowiadań, lecz nie wpływa bezpośrednio na fabułę głównej sagi.

Niedawno do sagi dołączył najnowszy tom, „Rozdroże kruków”, którego premiera odbyła się 29 listopada 2024 roku. Ta prequelowa powieść przedstawia młodzieńcze lata Geralta, ukazując jego pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu oraz wyzwania, z jakimi musiał się zmierzyć na początku swojej kariery. Wedle uznania można ją zatem czytać na samym początku przygody z sagą lub zostawić sobie na deser w ramach uzupełnienia.